Komisija aizstāv ES digitālo tirgu noteikumus, saskaroties ar ASV uzbrukumiem

Eiropas Komisija ir nosūtījusi vēstuli ASV Kongresam, aizstāvot ES digitālos tiesību aktus, kas attiecas uz uzņēmumiem neatkarīgi no to atrašanās vietas. Tas notiek dienu pēc tam, kad Eiropas parlamenta deputāti arī rakstīja ASV iestādēm, pamatojot DMA izpildi.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieces Terēza Ribera un Henna Virkkunena ir uzstājušas, ka ES Digitālo tirgu akts (DMA) neattiecas uz ASV uzņēmumiem un agnostiski attiecas uz digitālajām platformām, kas saskaņā ar tā noteikumiem ir apzīmētas kā “vārtu sargi”.

“Vārtsarga iecelšanas kritēriji ir balstīti uz objektīvi identificētiem un caurskatāmiem kvantitatīviem sliekšņiem. Tie neļauj Komisijai diskriminēt nevienu uzņēmumu, pamatojoties uz tā galvenās mītnes atrašanās vietu,” ceturtdien nosūtītajā vēstulē raksta divas komisāres, piebilstot: “To apstiprina fakts, ka diviem no līdz šim DMA nozīmētajiem vārtsargiem galvenās mītnes atrodas attiecīgi Eiropas Savienībā un Ķīnā.

2023.un 2024. gadā Komisija saskaņā ar Digitālo tirgu likumu noteica septiņus vārtsargus: amerikāņu platformas Alphabet, Amazon, Apple, Meta un Microsoft; Ķīniešu ByteDance; un holandiešu Booking.com.

Kopš Donalda Trampa nākšanas pie varas ASV pret DMA ir notikuši vairāki uzbrukumi, no kuriem pēdējie uzbrukumi nāk no ASV Kongresa, kur divi pārstāvji Džims Džordans un Skots Ficdžeralds nosūtīja vēstuli, apšaubot Eiropas digitālos tiesību aktus, apgalvojot, ka DMA ir vērsta pret ASV uzņēmumiem un aicinot Terēzu Riberu, ES konkurences komisāri, attaisnot statūtus.

“Mēs rakstām, lai paustu savas bažas, ka DMA var vērsties pret Amerikas uzņēmumiem,” abi pārstāvji rakstīja 23. februārī, piebilstot, ka saskaņā ar ES tiesību aktiem uzliktās soda naudas ir līdzvērtīgas Eiropas nodokļiem. Viņi arī apgalvoja, ka DMA kavē inovāciju: “Daži inovatīvi produkti un pakalpojumi, ko piedāvā Amerikas uzņēmumi, netiks izlaisti ES vai tiek ierobežoti DMA un citu Eiropas likumu un noteikumu dēļ.”

“DMA saglabā durvis atvērtas nākamajam inovāciju vilnim svarīgajos digitālajos tirgos,” kongresmeņiem atbildēja Ribera un Virkkunens, piebilstot: “Tas ļauj uzņēmumiem kļūt neatkarīgākiem no lielām digitālajām platformām savu produktu un pakalpojumu izplatīšanas ziņā un izstrādāt novatoriskus uzņēmējdarbības modeļus. Tas nodrošina arī plašākas izvēles iespējas patērētājiem.’’

Sākotnēji DMA tika izstrādāta, lai cīnītos pret dažu tehnoloģiju gigantu dominēšanu digitālajos tirgos.

“Tikai gadījumos, kad vārtsargs nepilda pienākumu saskaņā ar DMA, neskatoties uz iesaistīšanos regulatīvā dialogā, var būt nepieciešama sankciju piemērošana,” vēstulē turpināts, piebilstot, ka “DMA izpildes mērķis tāpat kā jebkura cita ES tiesību akta mērķis ir nodrošināt atbilstību, nevis noteikt naudas sodus.”

Komisija saskaņā ar DMA ir sākusi vairākas izmeklēšanas, kuru rezultātiem vajadzētu būt zināmiem tuvāko nedēļu laikā. Amerikāņu uzņēmumi, kas ir pakļauti objektīvam, ir Apple, Alphabet un Meta.

Komisija norādīja, ka daudzi amerikāņu uzņēmumi ne tikai gūst labumu no DMA, bet arī aktīvi aicina to ieviest. Epic Games, kas ES atver Apple un Google alternatīvu lietotņu veikalu, un Meta, kas meklē sadarbspēju ar Apple, lai izstrādātu jaunus produktus, gūs labumu no šiem jaunajiem noteikumiem.

Vēstulē tika apgalvots, ka Netflix, Disney un citi straumēšanas uzņēmumi, “kurus pašlaik apgrūtina Apple un Google augstās lietotņu veikalu maksas, arī gūtu labumu no godīgākas konkurences ainavas saskaņā ar DMA — tāpat kā Google mākoņdatošanas nozarē vai DuckDuckGo tiešsaistes meklēšanā.”

 

Spread the love

Pievienot komentāru